Maža būsto erdvė: ką daryti ir ko ne

Youtube video screenshot

Funkcionalumo ir kiekvieno centimetro išnaudojimo klausimas mažame būste yra itin aktualus. Kaip vizualiai padidinti erdvę ir išsirinkti tinkamus baldus bei interjero akcentus? Deimantė Uleckytė, interjero studijos „Du namai“ įkūrėja ir dizainerė, dalinasi patarimais ir sumaniais sprendimais mažos kvadratūros būstui.

1. Funkcionalumas ir ergonomika

Mažoje erdvėje kiekvienas baldas turi atrodyti ne tik gražiai, bet ir atlikti kiek įmanoma daugiau funkcijų. Todėl planuojant mažą erdvę rekomenduoju investuoti į nestandartinius korpusinius baldus.

Baldas, užsakytas konkrečiai erdvei ar nišai, bus pagamintas nuo sienos iki sienos, nuo grindų iki lubų. Taip išvengsite kampų dulkėgaudžių.

Tačiau vis dažniau klientai ieško vadinamojo „aukso vidurio“ – baldų sprendimo tarp standarto ir visiško personalizavimo. Būtent šį kompromisą ir siūlo virtuvės baldų gamintojas DOMDOM – baldų gamyba moduliais leidžia optimizuoti nestandartinių baldų gamybą už patrauklesnę kainą.

2. Teisingi gabaritai

Pastebiu, kad besirinkdami baldus, žmonės pakankamai neįvertina realių matmenų ir vaizdo kaip viskas atrodys realybėje.

Rekomenduoju skirti pakankamai laiko išsirinkto baldo realių gabaritų atkūrimui jūsų erdvėje. Žymėkite ant grindų juostas, naudokite dėžes, antklodes – sukonstruokite darbinį baldo prototipą toje vietoje, kur planuojate statyti baldą.

3. Šviesios spalvos

Šviesi spalvų paletė, lyginant su tamsia, erdvę vizualiai išplės labiau. Taip pat mažoje erdvėje sienas rekomenduoju dažyti pusiau blizgiais dažais, kurie, lyginant su matiniais, erdvei suteiks didesnį gylio pojūtį.

Daugiau apie šviesių spalvų baldus skaitykite ČIA.

4. Skirtingų tipų apšvietimas

Living room with different lighting installed: lighting in shelves, ceilings, etc.

Mano, kaip interjero dizainerės, nuomone, geras apšvietimas gali išgelbėti bet kokį interjerą, o kartais jį netgi sukurti. Todėl dar pačioje būsto įrengimo planavimo pradžioje skirkite pakankamai laiko apšvietimo planavimui ir elektros taškų išdėstymui.

Dar bedrum decorated with right lighting creates different light effects, shades and ornament son the wall

Pagrindinė taisyklė – apšvietimas turi būti priderintas prie baldų, nišų, darbo, poilsio erdvių. Atkreipkite dėmesį ir į apšvietimui pasirinktų lempų kokybę, energijos suvartojimą ir atspalvį (nuo visiškai šalto iki šilto). Teisingu apšvietimu galima sukurti skirtingas interjero nuotaikas, išryškinti norimas detales ar vizualiai atskirti erdves.

5. Veidrodžiai

Tai – mano mylimiausia tema. Jeigu turiu galimybę, juos naudoju visur – nėra geresnės medžiagos, kuri optiškai labiau išplėstų erdvę. Todėl rekomenduoju pagalvoti apie veidrodžius ne tik ant sienų arba baldų, bet ir ant lubų.

Kitas praktiškas sprendimas – išbandykite baldų su veidrodžiais statymą už baldų. Pavyzdžiui, pailgoje, siauroje svetainėje už sofos galite pastatyti knygų lentyną su veidrodžiu – erdvė iš karto įgaus vizualaus pločio.

6. Baldai be kojelių

Bathroom cupboards hanging on the wall.

Mažoje erdvėje rekomenduoju rinktis baldus be kojelių. Taip pat pagalvokite ir apie spinteles ar lentynas, kabinamas ant sienų – taip turėsite daugiau laisvo grindų ploto, kuris vizualiai išplės erdvę, ypač jei jį apšviesite po spintelėmis tvirtinamomis LED juostomis.

7. Skaidrūs paviršiai

Optinę apgaulę galima sukurti ir su šiuo metu ypač populiariais skaidraus plastiko baldais. Mažose erdvėse puikiai tiks permatomo plastiko kėdės, o permatomas stiklas – laiptų turėklams, kavos staliukams ar rašomiesiems stalams.

Small kitchen picture
coridor with mirrors on the wool makes it look twice bigger than it is in reality
Tiny bedroom with clear plastic chair