Mažos virtuvės išplanavimas – kaip nesuklysti?

Black one line kitchen furniture

Maža virtuvė gali sutalpinti viską, ko jums labiausiai reikia. Pasak Justinos Kadžytės Garbštės, studijos „Justina ARCH“ architektės interjero dizainerės, tai įmanoma tik jei skirsite pakankamai laiko namų darbams ir atsakysite sau į svarbiausius klausimus.

1. Su kokiais mažos virtuvės išplanavimo iššūkiais įprastai susiduria į jus besikreipiantys klientai?

Dažniausiai žmonės kreipiasi su problema, kai statytojo projekte virtuvės planas prasilenkia su poreikiais, ergonomika ar tiesiog yra toli gražu nuo svajonių virtuvės. Vienas labiausiai pasikartojančių iššūkių – per mažai vietos darbalaukiui, kur turėtų vykti pagrindinė maisto gamyba. Kitas galvosūkis – statytojo numatytas neteisingas baldų ir buitinių prietaisų išdėstymas.

2. Dažniausios klaidos planuojant mažą virtuvę? 

Didžioji dalis klientų savo virtuvės viziją pradeda kurti nuo gražių paveikslėlių paieškos internete. Tada į konsultaciją atsineša labiausiai patikusias „Pinterest“ ar „Instagram“ nuotraukas ir, žinoma,  tikisi, kad tai taps realybe.

Tačiau pagrindinė klaida yra ta, kad klientai nėra atlikę namų darbų – neturi įsivaizdavimo apie konkrečių baldų ir buitinių prietaisų poreikį bei jų išdėstymą. Taip pat dažnas neįsivaizduoja realių buitinių prietaisų dydžių ir tiesiog nesuvokia mastelio nuotraukoje. Iš paveiksliukų rekomenduoju rinktis tik paviršių spalvas, medžiagiškumą ir jų derinius: blizgu-neblizgu, spalvinė nuotaika, rankenėlių tipai ir pan.

Jau per pirmąją konsultaciją įprastai turiu atskleisti karčią tiesą – kliento pateiktos nuotraukos yra toli nuo realybės, jo paties poreikių ir galimybių. Tada aš kaip Grinčas, pavogęs Kalėdas, sugriaunu pirmąją žmogaus viziją.

Todėl stengiuosi atvirai paaiškinti, kad tai, ką jis mato paveikslėlyje, greičiausiai, nėra pritaikoma jo erdvei, galbūt stipriai viršija numatytą biudžetą arba nėra ergonomiškas sprendimas. Kartais pradėjus detaliau analizuoti pavyzdinę virtuvę išaiškėja, kad pasirinkti paviršiai yra nepraktiški arba išskirtinai brangūs. Šioje vietoje po truputį įvedu žmones į realybę.

Kai viską paaiškinu ir su klientu tarsi grįžtame į teisingą pradinį tašką, tada labai rekomenduoju atlikti namų darbus.

3. Kokius namų darbus būtina atlikti prieš pradedant virtuvės projektą?

Virtuvės vizijos kūrimą visų pirma rekomenduoju pradėti nuo savo poreikių įvardinimo.

Nesvarbu, virtuvę planuojate šeimai, porai ar viengungiui – svarbiausia atsakyti į esminius klausimus. Dėl to sukūriau statybų planuoklį. Pati užduodu arba parodau klausimų sąrašą, padedantį žmogui įsivertinti savo poreikius ir norus. Atskirti būtiniausius baldus ir įrenginius nuo tiesiog užgaidų ar svajonių.

Keletas klausimų pavyzdžių: kokį gyvenimo stilių propaguojate? Kam buityje teikiate prioritetą? Idėjų galite pasisemti iš virtuvės baldų gamintojo DOMDOM, siūlančio išsirinkti vieną iš šešių, dizainerių kurtų, skirtingus gyvenimo būdus atspindinčių, virtuvės stilių.

Taip pat apsvarstykite, kiek laiko leidžiate namuose? Dažniau gaminate ar užsisakote maistą į namus? Galbūt laiko turite tik pusfabrikačiams pasišildyti? Kiek šviežio ir šaldyto maisto planuojate laikyti namuose? Kokius turite maisto ruošimo įrankius, buitinius prietaisus (pateikite konkretų sąrašą su dydžiais)? Kuriuos iš jų naudojate kasdien, o kuriuos – vos kartą ar du per metus? Kiek erdvės reikia visiems buitiniams prietaisams, indams ir įrankiams sutalpinti? Galbūt turite didelį kasdien naudojamą garų puodą? Jei taip, kur patogiai jį galėtumėte laikyti?

Šis poreikių išgryninimas pirmiausia reikalingas patiems žmonėms. Pirmiausia, teisingai virtuvės vizijai išsigryninti.

Pradžioje namų darbų apimtis kiek gąsdina, tačiau paskui klientai tik džiaugiasi. Taip pat atsakymai labai praverčia vėliau renkantis buitinius prietaisus ir bandant suvokti jų dydį. Dažniausiai po šito pratimo virtuvės struktūra labai skiriasi nuo pirminio „Pinterest“ paveiksliuko.

Pagal šiuos atsakymus ir dizainerio darbas yra kur kas tikslingesnis. Turėdama kliento atsakymus jau galiu įvertinti, ar su šiais poreikiais įsitenkame numatytoje virtuvės erdvėje. Sakykime, galbūt matome, kad trūksta stalviršio gaminimui, todėl reikia išplėsti virtuvės zoną sala, sujungta su valgomojo stalo dalimi. Kitu atveju galbūt paaiškės, kad pakanka dvivietės kaitlentės ir mažesnės indaplovės, taigi, turime galimybę daugiau vietos skirti stalviršiui. Kartais jau ir pats žmogus pamato, kad, pavyzdžiui, nebereikia mikrobangų krosnelės, nes šią funkciją turi pasirinkta orkaitė.

4. Kaip nuspręsti, ko mažoje virtuvėje atsisakyti ir kam pirmiausia teikti prioritetą?

Pirmiausia labai atsakingai apsvarstykite, kokie buitiniai prietaisai ir jų dydžiai jums yra būtiniausi? Būtent su buitiniais prietaisais mes galime sutaupyti daug vietos ir ją panaudoti, pavyzdžiui, spintelėms, stalčiams, darbastaliams ir panašiai.

Vienas iš pavyzdžių – jeigu jauna pora dažniausiai valgo mieste arba maistą užsisako į namus, jiems, galbūt, netgi nereikia standartinio šaldytuvo ir pakanka mažesnio, įmontuoto po stalviršiu. Šiai porai, ko gero, nereikės net orkaitės ir pakaks mikrobangų krosnelės su griliaus funkcija. Kitas pavyzdys, jeigu tai yra nuomojamas butas, o virtuvės patalpa maža, tikėtina, kad užteks mažesnės, dviejų vietų kaitlentės ir mažesnės, 40 cm pločio, indaplovės.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad vieni prietaisai gali nulemti kitų prietaisų dydžio pasirinkimą. Tarkime, jeigu nusprendėte, kad būtina didesnė, 60 cm indaplovė, reiškia, kad galite rinktis kur kas mažesnę plautuvę. Šiuo atveju tikėtina, kad plautuvę naudosite retai, todėl ją netgi galima įmontuoti su užstumiamu dangčiu ir sustumiamu čiaupu – taip vizualiai paslėpsite prietaisus ir turėsite daugiau naudojamo ploto darbastaliui.

Kai turite tiksliai įvardintus būtiniausius buitinius prietaisus ir jų dydžius, tada tikslinga planuoti visus kitus virtuvės elementus ir jų išdėstymą.

Taip galima sukurti kažką įdomesnio ir, svarbiausia, praktiško. Galbūt minėtu poros atveju, turint mažą, po stalviršiu įmontuotą šaldytuvą, galite atsisakyti viršutinių pakabinamų spintelių ir mažą virtuvę padaryti atvirą, tarsi natūraliai pratęstą svetainės erdvę.

5. Ar galite įvardinti klaidingus mitus, apipynusius mažos virtuvės įsirengimą? 

Ko gero, labiausiai pasikartojanti nuostata, kad mažoje virtuvėje būtina viską paslėpti. Jeigu biudžetas nedidelis, svarbu suprasti, kad visi sustumiami mechanizmai ir furnitūra kainuoja didesnius pinigus. Turint labai ribotą biudžetą tikslingiau investuoti į kokybiškas medžiagas, stalviršius, bet atsisakyti „smart“ durelių ar sustumiamų kranų su pažangiais mechanizmais.

Paslėpus virtuvės elementus nebūtinai vaizdas bus geresnis. Tikslas yra sąmoningai suderinti skirtingų baldų ir prietaisų dydžius bei spalvas su viso būsto interjeru.

Virtuvės elementų paslėpimas yra labiau tinkama idėja tada, kai stengiamasi viso būsto interjerą sukurti išskirtinai minimalistinį, industrinį. Tokiame interjere iš principo nieko nesimato, kartais net negali suprasti, kur yra televizorius, o kur prasideda virtuvė.

Kitas dažnas mitas – tikėdamiesi vizualiai išplėsti erdvę, žmonės mažoje virtuvėje pageidauja daugiau atvirų lentynų. Tačiau realybėje atviros lentynos labiau sukuria betvarkės įspūdį. Jeigu ketinate viršutinių spintelių turinį perkelti ant atvirų lentynų, tuomet lentynų varianto vertėtų atsisakyti – jos tiesiog bus perkrautos.

6. Kas yra virtuvės ergonomika ir kaip ją suplanuoti?

Kad ir kokia bebūtų virtuvės erdvė, svarbiausia laikytis įrenginių eiliškumo-ergonomikos arba kitaip – virtuvės trikampio taisyklės. Ši taisyklė paremta specialiomis studijomis – architektūrinė ergonomika aprašyta pagal žmogaus fizionomiją. Iš principo – tai trijų virtuvės zonų (šaldytuvas, plautuvė, kaitlentė-orkaitė) sujungimas į vientisą, patogią optimaliai judėti erdvę.

Arčiausiai įėjimo į virtuvę (matuojant nuo lauko durų) turėtų stovėti šaldytuvas, o šalia jo – stalviršis parsineštiems produktams pasidėti. Šalia šio stalviršio turėtų būti kriauklė produktams nuplauti, už jos – darbastalis maisto gaminimui. Už darbastalio – kaitlentė su orkaite ir galiausiai – darbastalis maisto serviravimui.

Šį eiliškumą galima išdėstyti vienoje linijoje (iš kairės į dešinę ar iš dešinės į kairę), kvadrate arba trikampyje – priklausomai nuo virtuvės erdvės ypatybių.

DOMDOM kitchen fragment
Kitchen with island
L shape DOMDOM kitchen