Taip, žinoma, nekenti kalbėti apie maisto švaistymą. Tačiau tvarumas tai ne tik tavo drabužių spinta, greitosios mados ar nereikalingų tekstilės pirkinių atsisakymas. Kasdienis maisto švaistymas – vienas tyliųjų veiksnių, atsakingų už mūsų planetos taršą ir tonas atliekų.
Victoria Dias
Europos maisto atliekų problema
Europa per metus iššvaisto apie 40 milijonų tonų dar kuo puikiausiai valgomo maisto. Kodėl gi europiečiai išmeta tokius stulbinamus kiekius produktų?
Remiantis „Censuswide“ duomenimis, penktadalis europiečių mano, kad pagrindinė maisto švaistymo priežastis yra nežinojimas, ką gaminti, o net 43% prisipažįsta nežinantys, kaip tinkamai laikyti maistą namuose.
Zero-waste judėjimas
Nulinės taršos, arba zero-waste, maisto gaminimas tampa vis labiau įprastas šiuolaikiniam žmogui – kuriamos įvairios priemonės maisto planavimui ir ruošai palengvinti:
- Populiarėja sveikuoliškų receptų knygos, kurių esmė – maisto likučių panaudojimas ir retesnis lankymasis prekybos centruose;
- Daugėja į bendruomenę orientuotų programėlių (pavyzdžiui, „Delli“), skirtų dalintis atlikusiu maistu, likučių receptais ir patarimais;
- Prekių ženklai išsijuosę kuria išmaniąsias talpas, skirtas tinkamai laikyti maistą namuose.
Įgyvendink savo svajonių virtuvę su DOMDOM ir tapk zero-waste herojumi! 3 patarimai tau:
- Laikyk maistą protingai
Perkelk senesnius produktus į lentynų ar šaldytuvo priekį, o senesnius – į galą. Naudok sandarias dėžutes, kad jau pradėti produktai šaldytuve išliktų švieži. Įsitikink, kad pakuotės gerai uždarytos ir į jas nepateks vabzdžių. Viskam naudok daugkartines talpas.
- Susipažink su produktų žymėjimu
Rečiau eik į parduotuvę, o kai eini, užsitikrink, kad turėsi pakankamai laiko perskaityti produktų etiketes. Patikrinkit, ar tau priimtina visa perdirbtų produktų sudėtis. Be to, yra didelis skirtumas tarp žymų „Geriausias iki“ ir „Suvartoti iki“. Kartais maistas vis dar saugus vartoti praėjus „Geriausias iki“ terminui. O žyma „Suvartoti iki“ jau tikrai nurodo, nuo kada maistas nebetinkamas.
- Panaudok likučius
Jei nesuvalgai visko, ką pasigaminai, užšaldyk maisto likučius vėlesniam valgymui arba panaudok juos kaip ingredientą kitam patiekalui.
Strategija maisto industrijai
Kylant pasaulinei infliacijai, žmonės pradeda optimizuoti apsipirkinėjimą prekybos centruose. Maisto prekių ženklai turėtų atsižvelgti į šią tendenciją ir kurti kampanijas, edukuojančias vartotojus, kaip maksimaliai panaudoti maisto likučius.
Prisidėkime prie bendros ateities
DOMDOM gamyboje taip pat laikomės tvarumo principų: elektros energiją naudojame iš atsinaujinančių šaltinių, šalutinius produktus grąžiname į gamybos procesą, esame įdiegę atraižų mažinimo sistemą ir tvariai utilizuojame neperdirbamas atliekas.
Mes palaikome naujas iniciatyvas skatinančias atsakingą vartojimą – svarbu atsižvelgti į kiekvieno poreikius ir tausoti aplinką. Gyvenkime šiandien su mintimi apie rytojų.