Maisto gaminimas tik iš vieno ingrediento

Vienas ingredientas ir voilà! – patiekalas paruoštas. Tikras akibrokštas, tiesa? Galbūt skamba neįtikėtinai? O gal – nuobodžiai? Kulinarijos gurmanai sugriovė maisto gaminimo iš vieno ingrediento mitus ir tendencija įgauna pagreitį.

Victoria Dias

Viskas prasidėjo nuo „brutalizmo“

Šis kulinarinis posūkis prasidėjo 2018 metais Stokholme. Vizualusis menininkas Carstenas Hölleris parašė virtuvės manifestą „Brutalist“ (liet. Brutalistas) ir atidarė šiai koncepcijai skirtą restoraną „Brutalisten“ (liet. Brutalizmas).

Restoranas pavadintas brutalizmo architektūros stiliaus pavadinimu. Šis stilius pasižymi griežtu minimalizmu ir ornamentikos stoka. Tą pačią paprastumo doktriną restorano kūrėjas siekia pasitelkti ir kulinarijos plotmėse.

Restorane visi patiekalai atitinka vieno ingrediento gaminimo principus, kai pagrindinę vietą užima ingredientai, o ne receptai.

Kodėl – tik vienas ingredientas?

Gaminimo iš vieno ingrediento principai gali būti daugiau arba mažiau griežti – visiškai vienas ingredientas arba su minimaliais priedais (druska, pipirais ir pan.). Tačiau daugumoje patiekalų gali net nebūti papildomų prieskonių ar ingredientų.

„Tikslas yra vertikaliai įsigilinti į tam tikro ingrediento skonį ir išvalyti jį nuo foninio triukšmo“, – aiškino Carstenas Hölleris, „Brutalisten“ įkūrėjas.

Maisto gaminimas iš vieno ingrediento daugeliui gastronomijos ekspertų yra būdas atgauti paprastesnį skonį ir išgelbėti planetą nuo didžiulių maisto atliekų.

Pradžioje neapsieita be kritikos

Kaip ir dauguma naujovių, taip ir vieno ingrediento maisto tendencija savo istorijos pradžioje sulaukė skeptiškų žvilgsnių. Ji buvo traktuojama kaip retenybė tarp gurmanų –ekstravagancija, kurios restoranų savininkai vengė.  Pagrindinė to priežastis – baimė savo klientams pasirodyti nuobodžiais.

Dabar ši tendencija maudosi šlovės prieskoniuose – nugulė į maisto žurnalus, o mokslu besiremiantys maisto „guru“ mato ir vis dar atranda teigiamas savybes sveikatai. Tuo tarpu estetikos ieškantiems gurmanams – tai šiuolaikinio kūrybiškumo virtuvėje šaltinis.

Tendencija įgauna pagreitį

Vieno ingrediento tendenciją įsivyrauja ir dėl kitų teigiamų aspektų. Žmonės aktyviau ieško neregėtų patirčių, o tarp jų – nuotykių kupino, skirtingus pojūčius žadinančio valgymo.

Štai tokio tipo naktinė vakarienė įvyko Saudo Arabijoje, senovinėje monolitinėje kapavietėje, iškaltoje oloje. Pastaroji yra Al Hidžro mieste, įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Gastronomijos duetas „Bompas & Parr“ pristatė spektakliu paremtą, įvairiems pojūčiams skirtą, sąmoningą, lėtesnį maisto valgymą. Patiekalai buvo paruošti lankytojų akivaizdoje, ant ištirpusios lavos srovės, įkaitusios iki 1350°C laipsnių!

Panašu, kad vieno ingrediento tendencija praskintais kulinarijos takais žygiuos sėkmingai, mat akivaizdžiai turi teigiamos įtakos ir tvaresniam gyvenimui. Skatina sąmoningesnę mitybą bei tvaresnius maisto produktų auginimo ir vartojimo būdus. Tuo tarpu aplinkai draugiška buitis yra šiandienos ir ateities visuomenės dėmesio centre.

Gyvename šiandien su mintimi apie rytojų

DOMDOM gamyboje taip pat laikomės tvarumo principų: elektros energiją naudojame iš atsinaujinančių šaltinių, šalutinius produktus grąžiname į gamybos procesą, esame įdiegę atraižų mažinimo sistemą ir tvariai utilizuojame neperdirbamas atliekas.

Jūsų naujos virtuvės projektas gali tapti neišsemiamu tvarumo šaltiniu. Tiesiog patikėkite savo norus mūsų profesionalams ir mes pasirūpinsime viskuo – nuo virtuvės idėjos 3D vizualizacijos iki buitinės technikos montavimo darbų.

SuDOMDOMino? Susisiekime!