Tvari virtuvė – ir atsakinga, ir apsimoka

Vis daugiau atsakingų naujakurių pagalvoja ne tik apie naujo būsto grožį ar patogumą, bet ir tvarumą bei draugiškus gamtai sprendimus. Į ką atkreipti dėmesį besirūpinant savo virtuve ir nepamirštant pasirūpinti gamta?

„Įprasta manyti, kad virtuvės tvarumas apima tik baldinių medžiagų pasirinkimą. Iš tiesų tai yra gerokai daugiau – tinkamas planavimas ir išplanavimas, išteklius tausojantys sprendimai, o vėliau – ir tinkamas baldinių atliekų tvarkymas“, – pasakoja virtuvės salono DOMDOM interjero dizainerė ir projektų vadovė Agnė Rus dizainerė.

  1. Taupiau – ne visada geriau.

Gana dažnai kyla pagunda seną virtuvinį komplektą atnaujinti tik iš dalies – pakeičiant spintelių fasadus. Be abejo, taip tikimasi sutaupyti ir išvengti stambių baldinių atliekų. Deja, dažniausiai nusidėvėję būna ir vidiniai baldų mechanizmai-furnitūra, karkasas praradęs stabilumą, o lankstai išsiderinę nepataisomai.

Noras sutaupyti suprantamas, tačiau po kelerių metų virtuvinį komplektą keisti vis tiek prireiks, o tada ir vėl teks atnaujinti fasadus. Todėl visuomet rekomenduojame pasikonsultuoti su ekspertu, kuris padės įvertinti, ar tikrai pasirinktas sprendimas yra tvarus ilgalaikėje perspektyvoje“, – pataria DOMDOM specialistė.

  1. Daugiau nei tik medžiagos.

Tvaraus interjero dizainerė ir interjero projektavimo studijos „Deep Design“ įkūrėja Daiva Savickienė akcentuoja, jog svarbu atsižvelgti į baldines medžiagas, tačiau nereikėtų pamiršti ir kitų aspektų. Tai – atsakinga ir kokybiška gamyba, patogumas, tinkama baldų priežiūra bei galimybė baldus ateityje atnaujinti tvariau.

Taip pat svarbu su ekspertais pasitarti dėl naujausių technologinių ir energiją taupančių sprendimų įdiegimo (ypač buitinės technikos), net jeigu jie yra brangesni. Ilgalaikėje perspektyvoje jie atsiperka ir yra naudingi ne tik gamtai, bet ir piniginei.

Be viso to, virtuvėje reikšmingą vietą turėtų užimti ir aplinkai draugiški-bioskaidūs valikliai bei plovikliai, kurie nekenktų gamtai ir sveikatai.

  1. Patogūs sprendimai

Anot D. Savickienės, projektuojant virtuvę svarbu pagalvoti ir kaip draugiškus gamtai įpročius paversti patogesniais. Sistema buitinėms atliekoms rūšiuoti – yra tik vienas iš pavyzdžių, kuris gali paskatinti be didesnių pastangų kurti aplinkai draugiškus įpročius.

„Patogūs sprendimai prisideda ir prie aktyvesnio atliekų rūšiavimo, mažesnio vartojimo, ir prie sveikesnės mitybos. Pavyzdžiui, jeigu kruopų ir ankštinių daržovių stalčių susidėliosime patogiai, visada matysime, kad jau senokai nenaudojome avinžirnių, o ne valgysime tik ryžius, kurie visada po ranka. Taip mityba bus įvairesne ir nešvaistysite maisto“, – įžvalgomis dalijasi ekspertė.

Interjero dizainerei antrina ir DOMDOM ekspertė. Pasak A. Rus, įvertinus virtuvinio komplekto užsakovo gaminimo įpročius, suplanuojamos erdvės prieskoniams, daržovėms laikyti bei konservams sandėliuoti. Kai tik yra galimybė, spinteles patariama keisti stalčiais, kuriuose geriau matomas maisto atsargų kiekis.

  1. Baldinių atliekų tvarkymas

Virtuvės salono projektų vadovė A. Rus sako, kad be tinkamų sprendimų įsirengiant naują virtuvę nemažiau svarbus yra senosios sutvarkymas.

„Labai svarbu išmontuojant senus baldus nepažeisti elektros taškų bei santechnikos – nepasidaryti žalos sau ir kaimynams, pavyzdžiui, pažeidus vamzdžius užlieti patalpą. Klientai, kurie turi seną virtuvę ir nežino, kaip ją tvarkingai demontuoti ir utilizuoti, labai dažnai renkasi mūsų demontavimo paslaugą. Ne tik apsidraudžia nuo klaidų, bet ir gali nesukti galvos dėl stambiagabaričių atliekų utilizavimo – pasirūpiname tvariu jų perdirbimu“, – komentuoja ekspertė.

Visgi D. Savickienė atkreipia dėmesį, kad atliekų klausimą reikėtų pradėti spręsti dar baldų projekto pradžioje. Pirmenybę teikti toms medžiagoms, kurios yra natūralios, lengviau perdirbamos ir nepalieka atliekų.

„Džiugu, kad tobulėjant technologijoms ir kuriantis eksperimentinėms gamykloms atsiranda galinčių perdirbti netgi MDF baldines plokštes. Akivaizdu, kad baldų pramonė yra teisingame žaliajame kurse ir įgauna vis didesnį pagreitį“, – džiaugiasi pašnekovė.

Standartiniai virtuvės baldai | domdomhome.com