Mažos virtuvės dizaino ABC

Ko gero, tikrai įvardintumėte bent vieną populiarų mažos virtuvės dizaino sprendimą. Vis dėlto, kurie iš jų tėra tik mitai ir kaip idėjų gausoje nepasiklysti? Mažos virtuvės dizaino planavimo patarimais dalinasi Justina Kadžytė Garbštė, studijos „Justina ARCH“ architektė interjero dizainerė.

Nuo ko pradėti planuoti mažos virtuvės dizainą?

Kai apsvarstome funkcinius išplanavimo sprendimus, galime pereiti prie dizaino planavimo – stiliaus bendrąja prasme, spalvų, medžiagiškumo, dekoro elementų.

Renkantis spalvas ir medžiagas, vertėtų pradėti nuo didesnio mastelio. Svarbu atsakyti į klausimą, kokį interjero stilių, nuotaiką, norime sukurti visame būste?

Bendrai kalbant – kokią turime savo namų viziją, kryptį? Dažniausiai žmonės suklysta, kai į virtuvę žiūri kaip į atskirą erdvę ir neatsižvelgia į bendrą būsto įvaizdį. Tada labai tikėtina, jog galutiniame rezultate namų interjere truks vientisumo, o dizaino sprendimai nebus maksimaliai išnaudoti.

Kitas žingsnis – biudžetas. Šiame etape svarbu pasverti, kurios kategorijos medžiagas galime įsigyti. Galvodami apie medžiagiškumą nepamirškite atsižvelgti į šalia esančiame valgomajame ar svetainėje vyraujančias medžiagas.

Be to, medžiagas turėtume derinti ne vien su baldų, tačiau taip pat su lubų, sienų ir grindų dangos medžiagiškumu. Kitaip tariant – nuo stambaus mastelio – būsto vizijos, pereiti  prie smulkesnio – baldų grupių ir apdailos. Žinoma, visus elementus vienijantis dalykas turėtų būti vientisumas.

Didžiausias mažos virtuvės dizaino iššūkis, su kuriuo susiduria jūsų klientai?

Šiandien dizaino idėjų pasisemti kaip niekada lengva. „Pinterest“, „Instagram“ ir kiti panašūs socialiniai tinklai mums gali pažerti tūkstančius idėjų. Tačiau čia iššūkiai ir prasideda. Visų pirmą, iš tokios gausos pasidaro per sunku išsirinkti vieną labiausiai patinkančią viziją. Kas kartą atrasta nauja idėja pradeda patikti labiau nei prieš tai matyta.

Kita kliūtis, kurią klientai dažniausiai supranta tik po pirmos mūsų konsultacijos – „svajonės vs realybė“.

Beveik kiekvienu atveju jau pirmojo susitikimo metu su klientais prieiname išvadą, kad atsineštas virtuvės vizijos paveikslėlis yra per toli nuo galimybių. Kartais medžiagos yra išskirtinai brangios arba pasirinkti spalviniai deriniai ar medžiagiškumas nesisieja su bendru būsto interjeru.

Kaip išsigryninti virtuvės dizaino viziją?

Internete idėjų gausa gali susukti galvą, todėl klientams turiu paruošusi paprastesnę virtuvės vizijos išgryninimo techniką.

Pirmiausia žmogui parodau 2 kontrastuojančius variantus: šviesų ir tamsų. Tada pasirinktą variantą detalizuojame: šilti ar šalti atspalviai, kontrastingas ar harmoningas spalvų derinys? Tą pačia logiką pritaikau ir medžiagiškumo pasirinkimui.

Šis pratimas iš karto susiaurina pasirinkimo lauką ir palengvina virtuvės idėjos išgryninimą. Žmogui iš karto ateina pojūtis, kuris variantas artimesnis. Natūraliai yra lengviau rinktis iš mažiau variantų, o dar lengviau tai padaryti iš dviejų kontrastuojančių. Po šio paprasto pratimo labai aišku, kuria kryptimi judėti toliau.

Smagu, kad ir partneriai jau turi susistemintus virtuvės projektų dizaino sprendimus. Virtuvių gamintojas DOMDOM klientams pradžioje siūlo pasirinkti vos vieną iš šešių, lietuvių dizainerių kurtų, virtuvės stilių.  Pasirinktą virtuvės stilių vėliau preciziškai prideriname žmogaus namų erdvei.

Ką daryti, kai virtuvės projekto eigoje pradedame dvejoti pasirinkta pirmine dizaino vizija?

Nutinka, kad projekto eigoje žmogui pirminis vaizdas tarsi pradeda nebepatikti, atranda „geresnių idėjų“. Klientas pradeda blaškytis tarp skirtingų naujų vizijų.

Būtent dėl šios priežasties pačioje pradžioje, per minėtą kontrastingų variantų pasirinkimo techniką, stengiuosi padėti klientui išsigryninti esminius dalykus: spalvinę nuotaiką ir medžiagiškumą. Jeigu eigoje žmogus pasimeta, pradeda dvejoti mūsų pasitvirtinta vizija, visada padedu jam sugrįžti į pirminį planą: „Jūs pas mane atėjote su šviesios virtuvės vizija, kurioje būtų minimalistiniai paviršiai, lengva jų priežiūra, tad nuo to kelio ir nenuklyskime“.

Paprastai kalbant, jeigu pradžioje labiau į akį krito šviesus, šiltas ir praktiškas interjeras, vėliau pradėti svarstyti griežtą tamsų nevertėtų.

Ar galite įvertinti populiariausius mažos virtuvės dizaino mitus?

Dažnai pasitaikantis mitas, jog mažai erdvei reikia tik blizgių paviršių. Tiesa ta, kad blizgus baldų paviršius vizualiai tiek erdvės neišplės, kad penkių kvadratinių metrų virtuvėje pasijaustumėte kaip dešimties. Kitas niuansas – mažoje virtuvėj daugiau viską liečiame, todėl blizgus paviršius, ant kurio nešvarumai matosi bene labiausiai, bus daugiau nučiupinėtas.

Todėl pirmiausia mažoje virtuvėje vertėtų galvoti apie praktiškus paviršius.

Dar vienas dažnas mitas, jog mažoje virtuvėje reikia vengti tamsių spalvų, o ypač juodos. Viena ar dvi konkrečios spalvos negali taip vizualiai sumažinti erdvės. Svarbiau yra spalvų ir apšvietimo deriniai – vizualaus gylio virtuvėje išgavimas.

Kurį interjero stilių rekomenduojate rinktis mažai virtuvei?

Atsakymą į šį klausimą labiausiai lemia asmeninis dizainerio požiūris ir dizaino stiliaus suvokimas. Manau, kad mažam būstui, mažoms erdvėms visgi geriau ir praktiškiau rinktis šiuolaikinį, modernų, minimalistinį stilių.

Ekstravagantiški, ekspresyvūs stiliai, pavyzdžiui, provansas, eklektika ar moderni klasika mažose erdvėse, mano nuomone, atrodo per daug užspausti ir kokybiškai neįgyvendinti.

Jeigu vis tiek interjere norisi vieno iš minėtų stilių, jį rekomenduoju kurti per tam tikras dizaino detales ir dekoro elementus. Šiuo atveju bazinę apdailą ir baldus tikslingiausia rinktis lakoniškus, minimalistinius ir juos papildyti norimo stiliaus detalėmis.

Pavyzdžiui, norintiems susikurti modernios klasikos interjero stilių, rekomenduoju interjerą papildyti šiam stiliui tinkančiomis detalėmis ar medžiagų akcentais. Šiuo atveju galite rinktis aukso detales – rankenėles, padėklą su vaza ir gėlėmis, galbūt kiek įmantresnį kabantį šviestuvą. Siekiantiems minimalaus urbanistinio dizaino, prie lakoniško virtuvės dizaino patariu derinti kitas griežtesnes detales: juodus akcentus, modernių formų virtuvės įrenginius, kėdes ar išraiškingus indus.

Modernus minimalistinis dizainas yra ypač praktiškas, o laikui bėgant neatsibos, visada bus pritaikomas prie besikeičiančių stiliaus vizijų. Tereikės pakeisti keletą detalių ir akcentų, kad interjeras įgautų visai kitą nuotaiką ir charakterį.

Į kurias virtuvės interjero tendencijas patartumėte atsižvelgti mažos virtuvės planuotojams?

Kalbėdama apie tendencijas visada omeny turiu ne artimiausio sezono madingiausius sprendimus, tačiau vertybinius ir kokybinius aspektus.

Vienaip ar kitaip, kaip dabartinę tendenciją įvardinčiau prioritetą praktiškumui, natūralioms medžiagoms, tvariems sprendimams ir procesams bei ilgaamžiškumui.

Svarbiausia suvokti, kad namus pirmiausia reikia kurti dėl savęs ir savo poreikių. Gyvename perteklinio vartojimo eroje, todėl minimalizmas yra ne tik vertybė, bet ir būtinybė.

Urban style kitchen matching floor and wall materials
Black kitchen set
Small DOMDOM kitchen with bar