Kaip sukurti laikui nepavaldų interjerą ir pritaikyti baldus augančiam vaikui? Interjero studijos DU NAMAI įkūrėja ir dizainerė Deimantė Uleckytė dalinasi savo įgyvendintais pavyzdžiais ir patarimais nuo ko pradėti planuoti vaiko kambarį.
-
Vaiko amžius
„Jeigu kambarį planuosime mažesnio amžiaus vaikui (ikimokyklinukui), kambario idėją orientuočiau ties grindimis“.
Daugiau dėmesio skirkite kokybiškam, minkštam kilimui, o aplink jį išdėliokite minkštus žaislus, jų krepšius. Taip pat ant grindų verta pastatyti žemesnį minkštasuolį, daiktadėžes, kurios būtų lengvai pasiekiamos vaikui.
Paauglio kambario temą vertėtų rinktis atsižvelgus į jaunuolio pomėgius. Tai galėtų būti sportas, tapyba ar kitos veiklos, kuriomis atžala aktyviai užsiima.
-
Erdvės dydis ir lubų aukštis
Nuo erdvės dydžio priklausys tai, kiek kambaryje galės būti zonų: miego, poilsio, darbo ir hobių zona. Tuo tarpu kambarius aukštomis lubomis galima dar labiau funkcionaliai išnaudoti įkomponavus dviejų aukščių baldus.
-
Langų kiekis ir natūrali šviesa, pasaulio kryptys
Planuodami vaiko kambarį taip pat įvertinkite, kiek natūralios šviesos į jį patenka ir kiek dirbtinio apšvietimo prireiks kiekvienai iš numatytų zonų.
Pasaulio krypčių įvertinimas padės tikslingiau pasirinkti kai kurių kambario elementų medžiagiškumą ir pobūdį. Pavyzdžiui, į šiaurę orientuotame kambaryje nebūtina investuoti į visiškai temdančias (angl. Black-out) užuolaidas. Tačiau kambaryje su langais į rytus visiškai temdančios užuolaidos bus tikras išsigelbėjimas.
Jeigu kambaryje yra daugiau nei vienas langas, įvertinkite, kad tai apribos kambario apstatymo baldais ir interjero detalėmis galimybes. Todėl kiekvienas baldas turėtų būti ypatingai apgalvotas ir funkciškai kuo įvairiau išnaudotas.
-
Saugumas
Bene svarbiausias kriterijus vaiko kambaryje be abejo yra saugumas. Tačiau tai ne tik aštrių kampų, stiklo intarpų ir kitų sužeisti galinčių elementų eliminavimas, bet ir tvarių, sveikatai nekenksmingų medžiagų pasirinkimas. Atkreipkite dėmesį į tai, iš ko pagamintos baldinės plokštės, ar naudojami dažnai bei klijai yra draugiški aplinkai ir sveikatai. Sintetinių medžiagų disbalansas gali išprovokuoti alergijas. DOMDOM ekspertai prireikus gali pakonsultuoti bet kuriuo iš šių klausimų.
-
Vientisa spalvų paletė
Ne paslaptis, kad vaikai mėgsta spalvas. Tačiau jūsų vaiko kambarys neturėtų pavirsti spalvų chaosu ir saikas bei spalvų paletės vientisumas turėtų būti išlaikytas kaip ir visame būsto interjere.
Spalvų žaismingumą tikslingiau kurti akcentinėmis interjero detalėmis, kurias vėliau būtų galima nesudėtingai pakeisti kitomis.
-
Lengvai pakeičiami akcentai
„Akcentais laikau tas interjero detales, kurios sukuria erdvės aurą. Akcentines spalvas įprastai parenku užuolaidoms, vaiko lovytei, didelio formato paveikslams ar kilimui. Tačiau kietiesiems baldams, sienų spalvoms visada patariu rinktis neutralias spalvas, kurios augant vaikui galėtų būti papildytos minėtais akcentais“.
Na, o mėgstamiausiems vaikų personažams geriausia vieta yra lentyna ar vaiko lova – čia juos galima susodinti, o vaikui juos išaugus, pakeisti kitais. Šis sprendimas, priešingai nei personažų fototapetas, yra kur kas draugiškesnis tiek aplinkai, tiek piniginei.
-
,,Augantys“ baldai
Nors ir brangesni nei įprasti, kokybiški reguliuojamo dydžio baldai ilgalaikėje perspektyvoje padės sutaupyti, o vaikui bus ergonomiškesni. Pavyzdžiui, rašomasis stalas ir kėdė galėtų būti reguliuojamo aukščio ir su reguliuojamu stalviršio/atlošo pasvirimo kampu.
Kitas pavyzdys, vienas iš projektų (nuotrauka A), kurį kūrėme augančiam vaikui. Kaip matote, kambaryje nėra rašomojo stalo. Tačiau projekte numatyta, jog ateityje spintos lentyna taps atrama darbo stalo stalviršiui. Šioje vietoje taip pat numatyta ir paruošta elektros instaliacija patogiam darbui prie stalo (nuotrauka B). Ir tai tik viena iš daugybės idėjų, kaip galima „auginti“ vaiko kambarį.