Ieškote įkvėpimo savo naujajai virtuvei ir nė nepastebite kaip žvelgiate į dešimtis ar net šimtus labiausiai patinkančių idėjų internete. Išsirinkti per sunku? Virtuvės dizaino idėjos paieškos patarimais dalinasi Justina Kadžytė Garbštė, studijos „Justina ARCH“ architektė interjero dizainerė.
Nuo ko pradėti planuoti virtuvės dizainą?
Kai apsvarstome funkcinius išplanavimo sprendimus, galime pereiti prie dizaino planavimo – stiliaus bendrąja prasme, spalvų, medžiagiškumo, dekoro elementų.
Renkantis spalvas ir medžiagas, vertėtų pradėti nuo didesnio mastelio. Svarbu atsakyti į klausimą, kokį interjero stilių, nuotaiką, norime sukurti visame būste?
Bendrai kalbant – kokią turime savo namų viziją, kryptį? Dažniausiai žmonės suklysta, kai į virtuvę žiūri kaip į atskirą erdvę ir neatsižvelgia į bendrą būsto įvaizdį. Tada labai tikėtina, jog galutiniame rezultate namų interjere truks vientisumo, o dizaino sprendimai nebus maksimaliai išnaudoti.
Šiame etape svarbu pasverti, kurios kategorijos medžiagas mes galime įsigyti pagal turimą biudžetą. Be to, medžiagas turėtume derinti ne vien su baldų, tačiau taip pat su lubų, sienų ir grindų dangos medžiagiškumu. Kitaip tariant – nuo stambaus mastelio – būsto vizijos, pereiti prie smulkesnio – baldų grupių ir apdailos. Žinoma, visus elementus vienijantis dalykas turėtų būti vientisumas.
Didžiausias virtuvės dizaino iššūkis, su kuriuo susiduria jūsų klientai?
Šiandien dizaino idėjų pasisemti kaip niekada lengva. „Pinterest“, „Instagram“ ir kiti panašūs socialiniai tinklai mums gali pažerti tūkstančius idėjų. Tačiau čia iššūkiai ir prasideda. Visų pirmą, iš tokios gausos pasidaro per sunku išsirinkti vieną labiausiai patinkančią viziją. Kas kartą atrasta nauja idėja pradeda patikti labiau nei prieš tai matyta.
Kita kliūtis, kurią klientai dažniausiai supranta tik po pirmos mūsų konsultacijos – „svajonės vs realybė“.
Beveik kiekvienu atveju jau pirmojo susitikimo metu su klientais prieiname išvadą, kad atsineštas virtuvės vizijos paveikslėlis yra per toli nuo galimybių. Kartais medžiagos yra išskirtinai brangios arba pasirinkti spalviniai deriniai ar medžiagiškumas nesisieja su bendru būsto interjeru.
Kaip išsigryninti virtuvės dizaino viziją?
Internete idėjų gausa gali susukti galvą, todėl klientams turiu paruošusi paprastesnę virtuvės vizijos išgryninimo techniką.
Pirmiausia žmogui parodau 2 kontrastuojančius variantus: šviesų ir tamsų. Tada pasirinktą variantą detalizuojame: šilti ar šalti atspalviai, kontrastingas ar harmoningas spalvų derinys? Tą pačia logiką pritaikau ir medžiagiškumo pasirinkimui.
Šis pratimas iš karto susiaurina pasirinkimo lauką ir palengvina virtuvės idėjos išgryninimą. Žmogui iš karto ateina pojūtis, kuris variantas artimesnis. Natūraliai yra lengviau rinktis iš mažiau variantų, o dar lengviau tai padaryti iš dviejų kontrastuojančių. Po šio paprasto pratimo labai aišku, kuria kryptimi judėti toliau.
Smagu, kad ir partneriai jau turi susistemintus virtuvės projektų dizaino sprendimus. Virtuvių gamintojas DOMDOM klientams pradžioje siūlo pasirinkti vos vieną iš šešių, lietuvių dizainerių kurtų, virtuvės stilių. Pasirinktą virtuvės stilių vėliau preciziškai prideriname žmogaus namų erdvei.
Ką daryti, kai virtuvės projekto eigoje pradedame dvejoti pasirinkta pirmine dizaino vizija?
Nutinka, kad projekto eigoje žmogui pirminis vaizdas tarsi pradeda nebepatikti, atranda „geresnių idėjų“. Klientas pradeda blaškytis tarp skirtingų naujų vizijų.
Būtent dėl šios priežasties pačioje pradžioje, per minėtą kontrastingų variantų pasirinkimo techniką, stengiuosi padėti klientui išsigryninti esminius dalykus: spalvinę nuotaiką ir medžiagiškumą. Jeigu eigoje žmogus pasimeta, pradeda dvejoti mūsų pasitvirtinta vizija, visada padedu jam sugrįžti į pirminį planą: „Jūs pas mane atėjote su šviesios virtuvės vizija, kurioje būtų minimalistiniai paviršiai, lengva jų priežiūra, tad nuo to kelio ir nenuklyskime“.
Paprastai kalbant, jeigu pradžioje labiau į akį krito šviesus, šiltas ir praktiškas interjeras, vėliau pradėti svarstyti griežtą tamsų nevertėtų.